Ove sezone nosi se zeleno! Trend društveno odgovornog poslovanja koji sve više uzima maha svakako je tzv. zeleno poslovanje, koje nastoji imati pozitivan utjecaj na okoliš i zajednicu. Ovakvo poslovanje pokazuje predanost zdravoj i održivoj budućnosti te usvaja načela politike i prakse koje poboljšavaju kvalitetu života svojih potrošača i zaposlenika.
Kako upravo ovaj aspekt društvene odgovornosti poduzeća u današnje vrijeme postaje sve cjenjeniji, ne čudi da i zeleno postaje sve popularnija riječ u riječniku svih kompanija koje nastoje biti drugačije. Štednja energije i uvažavanje utjecaja na okoliš u poslovanju možda josš uvijek nije na vrhu ljestvice prioriteta hrvatskih kompanija, no s vremenom ovaj pomak ide u pozitivnom smjeru. Razlog tome vjerojatno je i činjenica da je sve više prihvaćeno shvaćanje da zeleno ne štedi samo okoliš, već i novac i što više moguće koristi postaju očite, to veći naglasak poduzeća stavljaju na održivost. Osim toga, poznato je da resursi postaju sve oskudniji i skuplji pa tako i potrošači, zaposlenici i investitori postaju ekološki osvješteniji.
Iako bi glavni razlog za zeleno poslovanje vjerojatno trebalo biti očuvanje našeg planeta, jasno je kako će u poslovnom svijetu to teško postati osnovni motiv. Stoga je bitno poduzeća osvijestiti da je mnogo drugih razloga zašto poslovati zeleno, odnosno zašto je zeleno psolovanje dobro poslovanje.
Smanjen rizik. Ekološka degradacija prijeti ekosustavu koji omogućava funkcioniranje gospodarstva i kompanije danas toga postaju svijesne. Tako primjerice PepsiCo ulaže u pronalaženje rješenja za nestašicu vode, a Simens pak ulaže u obnovljive izvore energije kako bi bili spremni za budućnost. Također, američki retailer Target gradi hale i zgrade u skladu s napucima američke vlade o štednji energije U.S. Green Building Council’s Leadership in Energy and Environmental Design, pa štednja počinje doslovno od temelja. Osim toga, objavili su da su smanjili otpad za čak 70% opsežnim programom recikliranja.
Potražnja za zelenim proizvodima. Potražnja za ekološki prihvatljivim proizvodima i uslugama i dalje rasate. Istraživanje koje je proveo Cohn&Wolfe pokazalo je da većina potrošača istiće kako im jue vrlo ili donekle bitno da su tvrtke ekološki osvještene, a 35% njih spremno je i više platiti takve proizvode. Tako je primjerice Wal-Mart, u suradnji s dobavljačima, promijenio pakiranje određenih proizvoda. Optimizacija im je omogućila prijevoz čak 42% više komada u kamionu, a uštedili su i 16,3 tona plastičnog pakiranja te smanjili potrošnju dizel goriva za 158.000 litara na godinu.
Angažman potrošača. Uključivanje potrošača temelj je za mnoga poduzeća, a upravo zelena politika može poboljšati sliku poduzeća u javnosti te odnose sa zajednicom. Prema izvješću D S Simon Productions, medijske inicijative s fokusom na društvenu odgovornost poduzeća generira 35-50% pozitivniju medijsku pokrivenost na televiziji, radiu, Internetu te društvenim mrežama, u usporedbi s programima bez DOP-a.
Privlačenje talenata. Ekološki osvješteno poslovanje pomaže u privlačenju i zadržavanju najboljih zaposlenika povećanjem njihovog zadovoljstva i osjećajem ponosa na radnom mjestu. To je potvrdilo i MonsterTRAK istraživanje čiji rezultati govore da će čak 92% mladih stručnajka biti sklonije raditi za ekološki osvještena poduzeća.
Privlačenje investitora. Društveno i ekološki odgovorna imovina porasla je više od 324% u periodu od 1995. do 2007. godine, što ukazuje na porast zanimanja za održivošću među investitorima. Osim toga, sve više njih se pomiće od pristupa „ne činiti štetu“ na pristup „učiniti više dobra“, što će svakako koristiti poduzećima koja vode računa o zdravlju zajednice u kojoj posluju.
Ušteda financijskih sredstava. Kao što je već spomenuto, zeleno poslovanje ne štedi samo okoliš, već i novac. EPA je tako ocijenila da je tijekom 2006. samo njen program ENERGY STAR smanjio emisiju stakleničkih plinova u količini ekvivalentnoj onoj koju bi proizvelo 25 milijuna automobila, a američki su trgovci tako uštedjeli 14 milijardi dolara na komunalnim računima. Osim tog, još je niz primjera poduzeća koji su zelenim poslovanjem uštedjeli novac: Coca-Cola je u nastojanju da reducira pakiranje, uštedjela 100 milijuna dolara; Marks & Spencer je nakon uvođenja ekoloških i etičkih smjernica u poslovanje, zaradio dodatnih 50 milijuna funti prihoda, a vlasnik male tvrtke u Velikoj Britaniji uveo je energetski učinkovitiju rasvjetu te tako smanjio godišnje troškove energije za 2.282 funte.
Ovi primjeri pokazuju mnogostruke koristi, no pravo je pitanje kako zapravo zeleno uklopiti u poslovne procese?
“There’s this theory that you have to pick one: economics or environmental performance. That’s nonsense. Innovation is the way you can have both. Companies that don’t get this, really risk becoming irrelevant to the marketplace.” - Mark Vachon, vice president of GE’s ecomagination
Mnogi će reći kako je ključ uspjeha upravo istraživanje i razvoj, koji su ključni za inovacije, a time i stjecanje konkurentske prednosti nad drugim poduzećima. Jedno od konkurentskih prednosti svakako je i održivost, pri čemu se ekologija može uključiti u proizvodni proces i tako u određenim fazama smanjiti negativne utjecaje na okoliš. To je naravno samo jedan o utjecaja. Koji su vaši savjeti za kompanije koje žele poslovati zeleno? Što općenito mislite o zelenom poslovanju? Može li ono doista biti korisno za poduzeće? Cijenite li vi više takva poduzeća?